Jagiellońskie Centrum Innowacji sp. z o. o., na zlecenie Maurent PR przygotowało systematyczny przegląd literatury na temat saszetek nikotynowych. W opracowaniu, spółka Jagiellońskiego Centrum Innowacji sp. z o. o. dokonała przeglądu publikacji na temat tej kategorii. To pierwszy tego typu raport w Polsce, który powołuje się na udokumentowaną wiedzę naukową z wielu krajów.
Saszetki nikotynowe (zwane także woreczkami nikotynowymi) to produkt, który swoją formą przypomina sprzedawaną w Polsce tabakę. W odróżnieniu od niej, saszetka zażywana jest doustnie przez umieszczenie jej za dolną lub górną wargą, skąd następuje wchłanianie nikotyny. Produkt staje się coraz powszechniejszy i dostępniejszy w wielu krajach, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnego „dymka”. W Polsce dostępny jest już w wielu sklepach spożywczych i wybranych stacjach benzynowych.
Spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji sp. z o.o. przygotowała na zlecenie klienta systematyczny przegląd literatury na temat doustnych, beztytoniowych woreczków nikotynowych, który podsumował dotychczas opublikowaną na świecie literaturę naukową dotyczącą tego tematu. W przeglądzie skupiono się na trzech problemach badawczych: porównaniu wpływu na organizm człowieka palenia papierosów oraz używania beztytoniowych woreczków nikotynowych, wpływu używania woreczków nikotynowych na zachowania palaczy, a także zagrożeniom dla zdrowia powodowanego przez używanie saszetek z nikotyną.
Przegląd literaturowy potwierdza, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość konsumentów nt. woreczków nikotynowych. Ten trend obrazuje także liczba instytucji, które na przestrzeni ostatnich lat podejmowały się badania saszetek. Ogółem aż 67 różnych podmiotów (z czego największa liczba w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech) zajmowała się analizami tego produktu.
Jak wynika z badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Japonii, doustne woreczki nikotynowe wykazują słabsze działanie cytotoksyczne i genotoksyczne od produktów tytoniowych. Są też mniej drażniące dla komórek nabłonka jamy ustnej. Ponadto w żadnym z przytaczanych w przeglądzie badań nie stwierdzono żadnych poważnych działań niepożądanych. Saszetki nikotynowe były też na ogół lepiej tolerowane niż inne wyroby nikotynowe, co potwierdziło m.in. badanie przeprowadzone przez naukowców z Kanady.
Okazuje się także, że beztytoniowe woreczki nikotynowe zawierają mniej szkodliwych składników niż wyroby tytoniowe. Potwierdza to analiza przeprowadzona przez badaczy z Kalifornii. I chociaż wciąż brakuje badań na temat długotrwałych skutków używania woreczków nikotynowych przez ludzi, istnieją poważne przesłanki potwierdzające ich niższą szkodliwość. Przede wszystkim za sprawą prostego składu, bez substancji toksycznych obecnych w dymie papierosowym i bez wytwarzania związków powstających podczas spalania.
W przeglądzie przywołano także badania przeprowadzone w Szwecji, z których wynika, że saszetki nikotynowe dostarczają do organizmu człowieka tę samą dawkę nikotyny co papierosy. Jest jednak pewna różnica. Nikotyna z tradycyjnego papierosa wchłania się bardzo szybko – w ciągu kilku minut, natomiast nikotyna z saszetek uwalnia się dłużej – nawet kilkadziesiąt minut.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/raport-na-temat-beztytoniowych-woreczkow-nikotynowych